A Facebook-oldalamon az egyik kérdezz-felelek posztban kaptam a következő kérdést. Ha Te is szeretnél nekem kérdést feltenni, akkor kövesd aFacebook oldalamat, és várd a keddi kérdezz-felelek posztokat minden héten! Alatta kommentben, vagy ha név nélkül szeretnéd, akkor Facebook üzenetben is kérdezhetsz (ezesetben neved feltüntetése nélkül teszem ki én kommentben a kérdést és a választ is).
“Szia! Én azt szeretném megkérdezni, hogy össze tudnád-e foglalni, hogy milyen különbségek vannak a pszichológus és pszichiáter között? Kezdve a tanulmányoktól a kezelési módszertanon át a gyakorlati oldalig (pl. receptírás). Köszönöm! :)”
Mivel többször felmerül a kérdés, érdemesnek láttam átmenteni ide is a válaszomat, hogy könnyen visszakereshető legyen:
Szia! 🙂 Két nagyon könnyen megfogható különbség van a pszichológus és a pszichiáter között. Az egyik, hogy a pszichiáter orvosit végzett, majd szakosodással lett pszichiáter. A pszichológus pedig egy alapvetően bölcsész diplomát szerez egyetemi 5 éves képzés keretén belül. A tanulmányi különbségből következik a második könnyen megfogható különbség, hogy a pszichiáter írhat fel gyógyszert (mivel orvosit végzett, ismeri az emberi test felépítését és működését), a pszichológus pedig nem.
A pszichiáter és a pszichológus egy csomó képzésen találkozhat. Mind a ketten lehetnek pszichoterapeuták, ill. végezhetnek úgynevezett módszerspecifikus képzéseket (pl. művészetterapeuta, tánc terapeuta, stb.).
A pszichiáter önállóan állíthat fel diagnózist, és egy alap pszichoterápiás munkát végezhet, akár gyógyszeres megsegítéssel együtt.
A pszichológus az 5 éves képzés után még egészségügyi tevékenységet vagy terápiát önállóan nem végezhet. Szüksége lesz szakpszichológusi vizsgára (több szakirányú képzés van) és/vagy módszerspecifikus képzésre. Addig pedig szupervízióra.
A pszichiáter és a pszichlógus is lehet vállalkozó, vagy dolgozhat intézményben. A pszichiáter egészségügyi intézményben, a pszichológus attól függően, milyen szakpszichológus, dolgozhat iskolában, pedagógiai szakszolgálatban, családsegítőben, vállalatoknál, kórházakban, stb.
A módszertana minden pszichiáternek és pszichológusnak eltérő, függ a személyiségétől és a tanult módszerektől is.
Nagyjából ezek a megfogható különbségek. Mivel nem ismerem mélyrehatóan a pszichiáterek képzését, hozzáállását, így nem bocsátkoznék további találgatásokba, személyes benyomások leírásába. De örülök, ha pszichiáter is megszólal a témában 🙂