Az előző cikk folytatásaként következzen néhány tipp, amivel könnyebbé tehetitek a gimi-egyetem átmenetet, az átállás időszakát. Az első pontok kipipálásáért már most elkezdhetsz tenni! 😉
- Válassz jól szakot! Gondold át a döntést, és ne csak azért tanulj tovább, hogy továbbtanulj! Továbbtanulni nem kötelező, nem létszükséglet, meg nem csak egyetemi továbbtanulás létezik. Ha rosszul választasz, időt, energiát és pénzt pazarolsz. Igen, akkor is pazarolsz pénzt, ha az oktatásért nem fizetsz, mert fogynak a támogatott féléveid, mert fizeted a bejárást, stb. És egy rossz tapasztalat könnyen demotiválhat is.
- Beszélgess a szakra járó diákokkal! Használhatod a közösségi médiát, hátha ismerősi körben van valaki, aki pont olyan szakra jár, ami Téged érdekel. Vagy keress meg az egyetem honlapján egy HÖK-öst (hallgatói önkormányzat, a DÖK egyetemi megfelelője), ő biztos segít majd!
- Gyakorold az önállóságot még egyetem előtt! Intézd az ügyeidet, telefonhívásaidat egyedül, tanulj meg pár alapételt főzni, tanuld meg használni a mosógépet, járj el egyedül bevásárolni, stb.
- Derítsd ki, hogy tudsz a leghatékonyabban tanulni, a lényegre koncentrálni, hogyan tudod motiválni magad!
- Ha tudni akarsz valamit, menj be a TO-ra (Tanulmányi Osztály), az a legbiztosabb! Úgy menj oda, hogy pontosan tudod, hogy milyen kérdésre szeretnél választ kapni, mi pontosan a problémád. Ha flegmák/lepattintanak (sajnos előfordul, de sok pozitív példa is akad!), kérdezz újra, és újra.
- Olvasd el a Neptuntól érkező üzeneteket, hogy elkerüld a kellemetlen meglepetéseket! (Ezt érdemes még indulás előtt, mert óraelmaradásról sokszor csak aznap reggel küldenek üzenetet.)
- Ha van olyan ismerősöd, akinek van neptunja, kérd meg, hogy mutassa meg, mit hol találsz, és akkor nem az első tantárgyfelvétel előtt fogsz szerencsétlenkedni. Ha nem férsz be egy órára, ne idegeskedj, ha nem jutsz be 3 órán keresztül a neptunba, akkor se! Szokták bővíteni a létszámot az órákra, de ha nem azt sikerült felvenned, amit szerettél volna, még mindig lehet, hogy az oktató megengedi, hogy más időpontban menj órára, mint amit felvettél. (Szóval kommunikálj!)
- A TO mellett a TVSZ (Tanulmányi és Vizsgaszabályzat) is fontos, sok kérdésre benne van a válasz!
- Legyen Nálad mindig pendrive/kábel a telefonodhoz, valamilyen adathordozó, hogy ha kell, azonnal el tudj kérni tananyagokat. (És ha szükséged van valamire, kérd el!)
- Főleg ha valamilyen bölcsésszakon tanulsz, iratkozz be a városi könyvtárba! (Budapesten a FSZEK-be.)
- Érdemes figyelni az oktatókat, beszélgetni velük, hiszen valakinél majd szakdolgozatot kell írj, és nem mindegy, hogy ki lesz az.
- Ha szükségét érzed, kérj segítséget! Tanártól, évfolyamtárstól, vagy ha van az egyetemeden, akkor kortárs segítőtől! (ELTE-n pl. tuti van, jó szívvel ajánlom, én is Kortárs voltam 1,5 évig 🙂 http://kortars.elte.hu/)
- Szervezd tudatosan a heted, életed! Készülj fel a lyukas órákra, hogy ki tudd használni őket!
- Menj el a közösségi eseményekre, legalább egyszer próbáld ki! Sokkal nagyobb buli az egyetem, ha nem egyedül tolod végig 🙂
- Ha úgy érzed, nem Neked való mégsem a szak, akkor válts! Előtte érdemes lehet felsőbbévessel beszélgetni, hátha ami az elején zavar, az később változni fog. De csak azért ne csináld végig, mert már elkezdted… Idő, energia és pénzpazarlás. Nem jó! És nem szégyen félbehagyni!
Ha úgy érzed, elakadtál, bátran keress meg, és beszélgessünk!
Nagyon boldog új évet kívánok! 🙂